کاربردهای عجیب لامپ ال ای دی

در پنج سال گذشته لامپ های LED راه زیادی طی کرده اند، باور کلی براینست که آنها فقط مصرف برق کمتری نسبت به مابقی لامپ‌ها دارند، درصورتی که محققان ثابت کرده‌اند استفاده از این لامپ‌ها بر بهبود سلامت مصرف کنندگان نیز موثرند.
در این مطلب چند نمونه از تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر نور لامپهای ال ای دی بر سلامت افراد  آورده شده‌اند.

لامپ های LED اولیه گران بودند ، بزرگ بودند و نور چندانی تولید نمیکردند. به لطف تحقیقات صورت گرفته و ابداع تکنولوژی لامپ های فیلامنتی ، راندمان این لامپها چند برابر شده‌است. امروزه لامپ‌های ال ای دی کوچکتر شده‌اند و کیفیت نوردهی آنها بسیار بهتر شده‌اند.

علاوه بر این، قیمت آنها ارزانتر هم شده‌است ، بنابراین شما می توانید با قیمت یکسان ، یک لامپ رشته‌ای ۱۰۰ وات را با لامپ ال ای دی ۱۰ وات (که همان میزان نور را تولید می‌کند و طول عمر آن ۱۰ برابر است) جایگزین کنید.

۹ واقعیت علمی که احتمالا در مورد چراغ های ال ای دی نمی دانستید!

۱ - لامپ‌های ال ای دی در سرما بهتر کار میکنند.

نورپردازی_در_برف

بطور کلی LED ها بهترین انتخاب برای مناطق با دمای پایین هستند ، فضاهایی مانند گاراژ . لامپ های کم‌مصرف فلورسنت (CFL)  با توجه به ساختارشان در دماهای پایین دچار مشکل میشوند ( لامپ های کم مصرف با مشتعل کردن جیوه در حباب خود نور تولید میکنند . در دمای پایین مشتعل کرده جیوه با مشکل مواجه میشود) و روشن شدن کامل آنها چند دقیقه طول میکشد.

۲ - نور لامپ‌ ال ای دی در تنظیم خواب افراد و بهبود سطح تمرکز تاثیر مثبتی دارند

تحقیقات نشان داده است که هرچه نورپردازی محیط شبیه‌تر به نور خورشید باشد ، سطح هوشیاری و شادابی افراد در آن محیط بیشتر خواهد شد.
قرار گرفتن تحت نور سرد (نور مهتابی) باعث افزایش فعالیت مغز می‌شود واگر در اتاق خواب استفاده شود ممکن باعث اختلال در زمان خواب شما شود . توصیه میشود در اتاق خواب فقط از لامپ با نور آفتابی استفاده کنید.
با استفاده از لامپ های LED، شما می توانید رنگ نور را به لحاظ ریتم شبانه روزانه تنظیم کنید، نور گرمتر (آفتابی) را در شب، و نور سفید (مهتابی) را در طول روز استفاده کنید. برخی از مدارس و بیمارستان ها برای کمک به تنظیم چرخه های خواب / بیداری بیمار و کمک به تمرکز دانش آموزان از این روش نورپردازی استفاده می کنند.
برخی از گوشی های هوشمند و تبلت ها با پیروی از همین قاعده در هنگام شب بطور اتوماتیک نور آبی صفحه نمایش خود را کم میکنند.لامپ های ال ای دی هوشمند نیز دقیقا با همین روش دمای رنگ نورخود را در روز و شب ، گرمتر یا سردتر میکنند.

۳ - تاثیر مثبت نور ال ای دی در تازه نگه داشتن مواد غذایی

باکتری ها نور آبی لامپ ال ای دی را دوست ندارند!
نور آبی به دلیل طول موج پایین و ظریب نفوذ پذیری بالا مانع رشد باکتری ها درون مواد غذایی میشود. به این دلیل ازین لامپ ها درون یخچال ها و سردخانه‌ها استفاده می‌کنند.
اثر ضد باکتریایی لامپ آبی به قدری زیاد است که گفته می‌شود در آینده آنها میتوانند جایگزین مواد نگهداره درون مواد غذایی بشوند.

۴ - استفاده از لامپ‌های ال ای دی برای ضدعفونی کردن محیط بیمارستان‌ها

نورپردازی بیمارستان

لامپ‌های ال ای دی خاص ( با نور فرابنفش ) میتوانند میکروبهای محیط را از بین ببرند. این لامپها برخلاف لامپ های یو وی اثرات جانبی مضری ندارند.
این لامپ را می توان در بیمارستان ،اتاق جراحی و یا دیگر محیط های حساس برای کمک به کنترل عفونت استفاده شود.

۵ - لامپ‌های ال ای دی برای پوستتان مفید هستند.

نوردرمانی با لامپ ال ای دی

نور درمانی ( ترکیبی از نور آبی و قرمز ) توسط متخصصان پوست و زیبایی برای درمانی کک و مک و آکنه استفاده میشود.
نور آبی با نفوذ درون منافذ پوست باکتری های مضر را از بین می‌برد و نور قرمز باعث کاهش التهاب پوست می‌شود.
در سال‌های اخیر بعضی شرکتها نظیر Neutrogena محصولاتی جهت نور درمانی تولید کرده‌‌اند.(شکل بالا)

۶ - نور آبی می‌تواند خلق و خوی شما را تغییر دهد.

نورپردازی اتاق خواب

نور آبی اثر آرامش‌بخشی بر روان انسان دارد ، بهمین دلیل محققان نور آبی را برای درمان اختلالات روانی فصلی توصیه می‌کنند.
نور آبی را در مکان‌های عمومی مانند ایستگاههای مترو یا بی آر تی استفاده میکنند تا از رفتار ضد اجتماعی درین محل ها جلوگیری کنند.
نصب لامپ آبی در خطوط متروی ژاپن باعث کاهش اقدام به خودکشی دراین محل شد . در مورد دیگر نصب نور آبی در خیابان‌های یکی از شهرهای اسکاتلند (Glasgow) باعث کاهش آمار بزه و خودکشی شد.
بعضی میگویند علت تاثیر مثبت نور آبی ، ایجاد حس حضور پلیس در منطقه است (در کشور های اروپایی چراغ گردان ماشین پلیس آبی رنگ است). 

۷ - ال ای دی ها میتوانند فضای خارجی را شبیه‌سازی کنند

پنل ال ای دی

شرکت Coelux نوعی پنل ال ای دی تولید کرده‌است که قادر به شبیه‌سازی نور آسمان منطقه شما می‌باشد. بعنوان مثال اگر بیرون هوا ابری باشد ، نورپردازی داخل اتاق نیز به همان صورت خواهد بود. آخرین مدل این پنل ها حتی قادر است غروب خورشید و نور شب را نیز شبیه‌سازی کند. این محصول مناسب برای زیر زمین ها ، پناهگاه ها ، طبقات زیرین ناوهای جنگی و سایر مناطقی است که از نور خورشید محرومند.

 

۸ - لامپهای ال ای دی باعث رشد بهتر و سریعتر گیاهان میشوند.

ال ای دی رشد گیاه

نور لامپ های ال ای دی تاثیرات مثبت زیادی بر رشد گیاهان دارد.
پژوهشگران در استرالیا با جایگزین کردن لامپ های قدیمی با لامپ ال ای دی موفق شدند سرعت رشد گندم را دو برابر کنند. زیرا که لامپهای جدید گرمای کمی تولید میکردند ، گرما تاثیر منفی بر رشد گندم دارد.
پرورش گیاهان خوراکی در فضا توسط ناسا چندی ست که بعنوان روش اصلی تولید خوراک برای فضانوردان مورد استفاده قرار گرفته‌است.

یکی از معضلهای کشورهای پیشرفته ، عدم وجود مزارع کافی جهت کاشت و تولید گیاهان خوراکی است . شرکت evogro.com سیستم هیدروپونیک جدید را ابداع کرده است که بدون نیاز به خاک و نور خورشید قادر به رشد گیاهان شده است. در این سیستم از کودهای مایع بعنوان خاک و از لامپهای ال ای دی بعنوان منبع نور گیاهان استفاده میکنند. 

۹ - لامپهای ال ای دی با تکنولوژی Li-Fi جایگزین مودم های کنونی خواهند شد.

لامپ ال ای دی Li-Fi

لامپ های ال ای دی میتوانند اینترنت را با سرعت بیشتری نسبت به مودم های Wi-Fi انتقال دهند. Li-Fi از امواج نوری برای انتقال داده ها استفاده میکند و نسبت به Wi-Fi سرعت بیشتری دارد. در اروپا و آمریکا روند جایگزینی این لامپ های هوشمند با مودم های معمولی شروع شده است.

لامپ های ال ای دی فیلامنتی را میتوان به هر شکلی تولید کرد.

حباب لامپ های ال ای دی فیلامنتی را بدلیل ساختاری که دارند میتوان به شکل دلخواه در آورد. در زیر تعدادی از لامپ های فیلامنت یو شکل و منحنی قابل مشاهده اند.

نکاتی در مورد انتخاب لامپ ال ای دی:

اکنون زمان خوبی برای جایگزینی لامپهای قدیمی و ناکارآمد شما است. در اینجا نکاتی در مورد انتخاب و خرید LED ها آورده شده است:

به سرپیچ لامپی که میخرید دقت کنید. اگر نمیتوانید نوع سرپیچ کنونی خود را تشخیص دهید ، هنگام خرید لامپ جدید ، لامپ قبلی خود را همراه ببرید.

(( راهنمای انتخاب سرپیچ مناسب را در اینجا مطالعه کنید. ))

لومن لامپی که میخرید را درنظر بگیرید. لامپ های ال ای دی نسبت سایر لامپ ها خیلی پر نورتر هست.مثلا یک لامپ ۱۳ وات ال ای دی به اندازه لامپ ۱۰۰ وات رشته ای نور تولید میکند. توصیه ما این است که هنگام خرید لامپ به جای وات ، به لومن (مقدار نور) لامپ دقت کنید.
هر چه لومن لامپی بالاتر باشد،آن لامپ پر نورتر است.

به دمای رنگ نور لامپ دقت کنید. 
لامپهای رشته نور زرد (با دمای رنگ 2700 کلوین) تولید میکنند و در گذشته این نور به چشم مردم طبیعی می‌آمد. اما هم اکنون با به بازار آمدن لامپ های ال ای دی محدودیت رنگ نور از بین رفته و این لامپ ها قادرند از نوری در بازه 2700k(نور افتابی یا زرد) تا 6500k (نور مهتابی یا سفید) تولید کنند.

نگین آریامشاهده نوشته ها

Avatar for نگین آریا

فروشگاه‌ نگین آریا به فروش انواع لامپ‌های LED اختصاص پیدا کرده است. در این فروشگاه‌ها، می‌توانید انواع مختلف لامپ‌های LED را با قیمت‌های متفاوت، در قالب پکیج و یا به صورت تکی خریداری کنید.

5 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *